Itthon 21 különböző erdei vasút és kisvasút vonal közül tudsz választani, ami valljuk be, nem kevés. Olyan csodaszép helyeken tudsz vonatozni, mint a Gemenci erdő, a Börzsöny, az egyik legszebbnek titulált Lillafüredi erdei vasút, vagy épp a Szilvásváradi.

A vasútnak ezen műfaja nem elsősorban az utazásról szól, sokkal inkább a közös családi élmények gyűjtéséről, a gyerekprogramokról, osztálykirándulásokról, és a közös szórakozásról.

Cikkemben a kisvasútak magyarországi hálózatát fogom bemutatni nektek, remélve, hogy a végére érve ti is találtok majd magatoknak olyan útvonalat, amelyet egy kellemes kirándulás kiegészítőjeként kipróbáltok.

Jelentkezz be, hogy reklámok nélkül olvashasd a cikket és hozzáférj egyéb jövőbeli funkciókhoz is.

Gyors áttekintés

Kisvasút, Erdei vasút Város Cím Szezon Felnőtt jegy Hossz
Széchenyi hegyi Gyermekvasút Budapest Hűvösvölgyi út 205, 1026 egész évben 1 400 Ft 11,2 km
Királyréti erdei vasút Kismaros Kismaros, Szokolyai út 3, 2623 télen zárva 1 400 Ft 12 km
Kemencei Múzeumvasút Kemence Csarnavölgyi út 45, 2638 télen zárva 300 Ft 4 km
Szobi kisvasút Szob Ipolysági u. 19, 2628 télen zárva 1 600 Ft 7 km
Nagybörzsöny erdei vasút Nagybörzsöny Völgy u. 52, 2634 télen zárva 1 600 Ft 7,8 km
Szilvásváradi erdei vasút Szilvásvárad Szalajka út 2, 3348 télen zárva 1 000 Ft 3,6 km
Pálházi erdei vasút Pálháza Dózsa György út, 3994 télen zárva 2 000 Ft 10 km
Lillafüredi erdei vasút Miskolc Erdész utca 24. 3535 téllen zárva 2 600 Ft 14 km
Gyöngyösi Mátravasút Gyöngyös Parádi út 17, 3232 télen zárva 2 000 Ft 18 km
Felsőtárkányi erdei vasút Felsőtárkány Felsőtárkány, 3324 télen zárva 1 200 Ft 5 km
Zsuzsi erdei vasút Debrecen Ruyter u. 1, 4034 télen zárva 1 400 Ft 1,7 km
Debreceni Vidámpark és Állatkert Debrecen Debrecen, Ady Endre út 1, 4032 télen zárva 1 400 Ft 1,1 km
Hortobányi-halastavi kisvasút Hortobágy Hortobágy, 4071 télen zárva 1 600 Ft 5 km
Mecseki kisvasút Pécs Dömörkapui Road, 7600 egész évben 500 Ft 0,6 km
Mesztegnyői erdei vasút Mesztegnyő Árpád u., 8716 egész évben - 9 km
Kaszói erdei vasút Kaszó Kaszó puszta 1, 7564 télen zárva 1 000 Ft 8 km
Gemenci erdei vasút Gemenc Gemenci Erdei Iskola, Pörböly, Bajai u. 100, 7142 télen zárva 1 650 Ft 30 km
Almamelléki erdei vasút Almamellék Almamellék, 7934 télen zárva 1 400 Ft 8 km
Balatonfenyvesi vasút Balatonfenyves Balatonfenyves, 8646 télen zárva 300 Ft 13 km
Csömödéri erdei vasút Csömödér Vasút u. 2, 8957 télen zárva - 32 km
Nagycenki Múzeumvasút Nagycenk Nagycenk, Kastély, 9485 télen zárva 1 050 Ft 3,6 km

Szezon és nyitvatartás

Még mielőtt elindulsz kisvasutazni, jó ha tudod, hogy valamennyi erdei vasút nem üzemel november és március között sajnos. A honlapok és személyes tapasztalat alapján mindössze 3 olyan erdei vasút van, ami télen is - egész évben üzemel. A téli nyitvatartás alatt a fenti 3 erdei vasút is többnyire csak hétvégén és ünnepnapokon jár.

Télen is működő kisvasútak

  • Széchenyi hegy - Hűvösvölgy közötti Gyermekvasút
  • Mecseki kisvasút
  • Mesztegnyői erdei vasút
Magyarország erdei vasút és kisvasút vonalai
Magyarország erdei vasút és kisvasút vonalai
A nyári szezon alatt is számolj azzal, hogy a legtöbb kisvasút csak naponta 1-2 alkalommal jár. 

A Magyar Kisvasút hálózat régiói

A magyarországi kisvasút hálózat hivatalosan 6 régióra van felosztva. Mi is ezek mentén fogjuk bemutatni neked az útvonalakat, szépen sorban egymás után.

A Magyar Kisvasút hálózat régiói Tudnivalók
Budapest és környéke Kétség kívül a Budapesti régió kisvasútjai a leglátogatottabbak, hiszen a fővárosból sokan kapcsolják össze a kirándulást az erdei vasútozással. Olyan népszerű vonalak tartoznak a régióhoz, mint a Széchenyi gyermekvasút, a Kemencei vasút, a Királyréti erdei vonal, a Szobi kisvasút, és a Nagybörzsönyi Erdei vasút. Először ezeket a vonalakat vesszük jobban szemügyre.
Észak-Magyarország Az északi régióhoz összesen 5 kisvasút vonal tartozik. Ezek: Szilvásvárad, Lillafüred, Mátra vasút - Gyöngyös, Pálház és Felsőtárkány.
Észak-Alföld Az északi régióhoz összesen 5 kisvasút vonal tartozik. Ezek: Debrecen, Hortobágy.
Dél-Dunántúl A Dél Dunántúli régió 5 kisvasúttal várja a lelkes vonatozni vágyókat. Itt találod az ország egyik leghíresebb vonalát, a Gemenci Erdei vasutat is. De itt van a Pécsi, az Almamelléki, a Kaszói, és a Mesztegnyői kisvasút is.
Balatoni régió A Balaton körül mindössze egy vonalat találsz. Ez a Balatonfenyvesi Gazdasági vasút, ami ma már csak turisztikai célokat lát el.
Nyugat-Dunántúl A Nyugat Dunántúli oldalon a Csömörédi és a Nagycenki kisvasútak száguldanak a maguk 25 km/órás sebességükkel. Nézzük, mit érdemes még tudni róluk.

Budapest környéki erdei vasútak

Kétség kívül a Budapesti régió kisvasútjai a leglátogatottabbak, hiszen a fővárosból sokan kapcsolják össze a kirándulást az erdei vasútozással. Olyan népszerű vonalak tartoznak a régióhoz, mint a Széchenyi Gyermekvasút, a Kemencei vasút, a Királyréti erdei vonal, a Szobi kisvasút, és a Nagybörzsönyi Erdei vasút. Először ezeket a vonalakat vesszük jobban szemügyre.

Gyermekvasút

  • Útvonal: Hűvösvölgy - Hárshegy - Szépjuhászné - Jánoshegy - Virágvölgy - Csillebérc - Normafa - Széchenyi-hegy
  • Időtartam: 2 x 45 perc
  • Hossz: 11,2 km
Széchenyi hegyi Gyermekvasút - Hűvösvölgy | Utolsó fotó: Györkő Zsombor

Budapest egyetlen kisvasútja Hűvösvölgyből, a II. kerületből indul és meg sem áll a Széchenyi-hegyig. Tulajdonképpen hasonlókat tud, mint vidéki társai: van erdei ösvény és erdőismereti foglalkozás, kirándulási lehetőség, gyerekprogramok (különösen ünnepnapokon).

A kisvasút kb. 320 méteres emelkedőt tesz meg, 20 km/h sebességgel. A teljes út egy irányba kb 45 perc. Az összes kisvasút között a hűvösvölgyi gyermekvasútnak van egy tagadhatatlan előnye, itt van a fővárosban van.

A Széchenyi hegyi kisvasút az év minden napján (télen is) közlekedik. Ez alól csak a téli szezon a kivétel (szeptember 1 - április vége), amikor is hétfőn nem jár a Hűvösvölgyről közlekedő vonat.

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 1 400 ft
  • Gyerek jegy: 700 ft
  • 6 éves korig : ingyenes
  • Távolság Budapesttől: 0 km
  • Cím: Gyermekvasút, Budapest, Hűvösvölgyi út 205, 1026
  • Honlap
Gyermekvasút Hűvösvölgy Budapest
Gyermekvasút, Budapest

Királyréti Erdei Vasút

  • Útvonal: Kismaros – Morgó – Szokolya – Paphegy – Királyrét
  • Hossz: 12 km

Pest megye leghosszabb kisvasútja 12 kilométert is meghaladó pályájával, melyről csodálatos kilátás nyílik a Dunára. Királyrét Visegrád és a Dunakanyar szomszédságában terül el. Ha pedig már ott autóba pattantok, irány a fellegvár és/vagy a pálinkamúzeum - attól függően, hogy vannak-e gyerekek.

A legtöbb kisvasút ráadásul télen is üzemel, a Visegrádi várból is nagyon egyedi ekkor a panoráma, így az év bármely szakaszában szuper hétvégi program kerekedhet e helyszín köré. Érdekesség, hogy 2018 márciusában napelemes kocsikat állítottak csatasorba a Királyréti vonalon, ami nemcsak környezetbarát megoldás, de modern külsővel is rendelkezik.

Nyitvatartás, árak: A szerelvények jelenleg nem közlekednek felújítás miatt, ezért a kisvasút menetrendje nem elérhető (2020.11 hó). A vonatok amúgy szezonban kb. óránként közlekednek. A frissítés alatt álló menetrendet itt találod.  

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 1 400 ft
  • Kedvezményes jegy: 900 ft
  • Cím: Kismaros, Szokolyai út 3, 2623
  • Távolság Budapesttől: 55 km
  • Honlap
Királyrét Erdei vasút - Budapest távolság
Királyrét Erdei vasút - Budapest távolság 

Kemence Múzeumvasút

  • Útvonal: Kemence – Godóvár – Feketevölgy – (Hajagos)
  • Hossz: 4 km

Egy szó szerint pici vasútra gondolj, amelyet a Kisvasútak Baráti Köre Egyesület állított helyre, hogy a korábban szállítmányozásra használt vonal a gyerekeké és felnőtteké lehessen.

Drégely vára és a Csarna völgy

A Börzsöny és környéke számtalan gyönyörű látnivalóval szolgál, amiből kiemelkedik Drégely vára, amelyet ugyan a történelem rendesen meggyötört (és így csak az alapjai látszanak), de a hegytetőről a panoráma pazar látnivaló.

💡
Tudtad? A végállomásnál található a vadregényes Csarna völgy (Fekete völgy).

A kemencei kisvasút picit amolyan élő múzeum, hiszen a kiállított járművek nagy része működőképes, többen közülük rendszeresen el is hagyják a múzeumi teret. A Kisvasutak Baráti Köre Egyesület lelkesedése közel 20 év óta töretlen a kemencei vonalon, ami azért sem elhanyagolható infó, hiszen a tagok az országban egyedülálló módon önkéntesen végzik a munkát. Van olyan, akinek ez hobbi vagy kikapcsolódás, de olyan is akad, aki nyugdíjas vasutasként segít be a mindennapokban!

Nyitvatartás, árak és megközelítés: A vasút menetrendje változó, erről a menetrend oldalon tudsz tájékozódni. A google térkép alapján a vasút szombaton és vasárnap közlekedik, ám a honlap alapján jelenleg felújítás miatt nem közlekednek azok. A belépőjegyekkel nem csak a vonatot tudod használni, hanem a kisvasút végállomásánál található parkot is, valamint a kiállított járműveket, és a múzeumot is megnézheted ami a kovácsműhelyben található.

  • Felnőtt jegy: 300 ft
  • Kedvezményes jegy: 150 ft
  • Cím: Kemence, Csarnavölgyi út 45, 2638
  • Távolság Budapesttől: 90 km
  • Honlap
Kemence Erdei vasút - Budapest távolság
Kemence Erdei vasút - Budapest távolság 
Drégely váráról  írt cikkünket itt találod.

Szobi kisvasút (Bezina völgyi Erdei Vasút)

  • Útvonal: Szob – Máriakút – Márianosztra - Nagyirtáspuszta
  • Hossz: 7 km

A Zebegénytől és a Kemencei vasúttól nem messze található Szobi vagy másnéven Bezina völgyi vasút a soron következő gyöngyszem. 2016-ban született újjá a kisvasút, és egészen 2019 júniusáig 3 kisvasúti szakaszt tartalmazott. Ma már két szakaszra módosították az útvonalat, Szob - Márianosztra, és Márianosztra - Nagyirtáspuszta között már nem kell átszállnod.

A régen kőbányából andezitet szállító vagonok mára megszépültek és a Duna partjától indulva átszelik a Börzsöny déli lejtőit, egészen Nagybörzsönyig. A terület a hegy többi részéhez hasonlóan kiváló biciklis és túrázó terep.

Szob és Nagybörzsöny között Magyarország egyik legkanyargósabb és leghosszabb hegyvidéki erdei vasútját élvezhetjük. Ez talán azért is alakulhatott így, amiért anno fő feladatként a kitermelt fa nagyvasútra juttatását szolgálta. Nyomvonala picivel több mint 300 métert emelkedik, legmagasabb pontján eléri a 425 méter tengerszint feletti magasságot. De akad itt más érdekesség is! Az út során Kisirtáspuszta és Nagyirtáspuszta között, országunk legöregebb, máig működő, csúcsfordítós vonalrésze működik a mai napig, ami ipartörténeti műemlék.

  • November elejétől az erdei vasút nem üzemel egészen tavaszig.
  • Cím: Szob, Ipolysági u. 19, 2628
  • Távolság Budapesttől: 77 km
  • Honlap
Szobi Erdei vasút - Budapest távolság
Szobi Erdei vasút - Budapest távolság 
💡
Mi az a csúcsfordító? A csúcsfordító egy olyan magasságnyerési technika, ahol a vonat nem egyenesen megy neki egy hosszú, magas emelkedőnek, hanem cikk-cakk vonalban halad felfelé, hasonlóképpen egy szerpentinhez. Ilyenkor a kisvonat elhalad a völgy végéig, majd egy váltó átállítása után tolatni kezd. Ekkor a mozdony nem húzza, hanem tolja a kocsikat maga előtt. A következő csúcsra érve újabb fordító következik és a mozdony húzni kezdi a kocsikat.

Nagybörzsönyi Erdei Vasút

  • Útvonal: Nagyirtás – Nagybörzsöny
  • Hossz: 7,8 km

A Börzsöny utolsó kisvasútja jelenleg szintén felújítás alatt áll, de Visegrádhoz való közelsége, a Duna-part, illetve a börzsönyi kirándulások miatt mindenképpen érdemes üzemidőben meglátogatni. Ez a kisvasút igazán méltó a nagy figyelemre, ugyanis minden évben elindítják a Rénszarvas Expresszt, ahol a gyerekek találkozhatnak a Télapóval, krampuszaival és némi játék és vonatozás után még ajándékot is kapnak.

A nagybörzsönyi kiindulóponttól 760 mm nyomtávolságú vasút vonalán összesen 8 km-en át élvezhetjük a vadregényes tájat Nagyirtásig. A nagy magasságkülönbségeket itt is csúcsfordítók működésével küzdik le, amely Európában is nagyon ritka. 1908-ban kezdték el a vonal építését, eredetileg azzal a céllal, hogy az Esztergomi érsekség erdőbirtokainak feltárását gyorsabban és könnyebben végezhessék.  

💡
Tudtad? A vasútvonal mentén található Márianosztra a Börzsöny hegység egyik legismertebb települése, mely az évszázadokig itt lakó pálos szerzetesrendről vált ismertté. Nekik köszönhetőek a község mai látnivalói!

  • Cím: Nagybörzsöny, Völgy u. 52, 2634
  • Távolság Budapesttől: 1,5 óra / 76 km
Nagyörzsöny Erdei Vasút - Budapest távolság
Nagybörzsöny Erdei Vasút - Budapest távolság
Ha már a környéken jársz, ne felejts el tájékozódni a  Börzsöny legszebb látnivalóiról.

Észak-Magyarországi kisvasútak

Az északi régióhoz összesen 5 kisvasút vonal tartozik. Ezek: Szilvásvárad, Lillafüred, Mátra vasút - Gyöngyös, Pálház és Felsőtárkány.

Szilvásvárad Erdei Vasút

  • Útvonal: Szilvásvárad - Lovaspálya - Szalajka - Fatelep - Szalajka - Fátyol- vízesés
  • Menetidő: 15 perc
  • Hossz: 3,64 km
Szalajka és Szilvásvárad

A kisvasút sínei a valóban csodálatos panorámájú Szalajka-völgyben futnak, amelyet a 15 perces, relatíve rövid menetidő ellenére is nagyon erősen javaslok. Ennek oka, hogy a festői szépségű tájat az erdei vasútak közül a legmeredekebb pályán teszi meg, a környék pedig igazi kiránduló paradicsom.

A völgy mellett látogassuk meg a halastavat, a Bükk legnagyobb hozamú karsztforrását, a Szikla-forrást (tökéletes helyszín néhány emlékezetes családi fotóhoz). De ne hagyjuk ki a 17 méter magas Fátyol-vízesést, és az Istálló-kői-barlangot (korábban szó szerint istállónak használták, de hatalmas mérete ellenére biztonságosan látogatható).

Nyitvatartás, árak és megközelítés: A kisvasút május 1 - október 31 között közlekedik, minden nap. Szezonban nagyjából 1-2 óránként járnak a szerelvények. A menetrendet itt találjuk. Ezen felül ha az időjárás kedvező az erdei vasút járhat decemberben is az ünnepek környékén.

A Szilvásváradi Kisvasút építése 1908-ban kezdődött. A gőzüzemű erdei vasút Márkus Ágoston tervei alapján épült. Régen leginkább árufuvarozásra használták. 1960 után már dízelmozdonyok vették át a terepet a gőzmozdonyoktól, s a turizmus megugrásával a személyi forgalomé lett a főszerep. Ez nem is csoda, hiszen Szilvásvárad minden évben százezreket vonz, így van ez hosszú évtizedek óta. Kisvasutazásunk során sokszor csak karnyújtásnyira leszünk a pataktól, máskor pedig nagyon magasan, a völgy szikláinak fokán, így kalandos utazásra számíthatunk!

  • Felnőtt jegy: 1 000 Ft
  • Gyerek jegy: 500 Ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Kutya jegy: 700 Ft
  • Távolság Budapesttől: 160 km
  • Cím: Szilvásvárad, Szalajka út 2, 3348
  • Weboldal
Szilvásvárad Kisvasút térkép - Budapest távolság
Szilvásvárad Kisvasút térkép - Budapest távolság

Pálházi Erdei Vasút

  • Útvonal: Pálháza – Kőkapu – Rostalló
  • Hossz: 10 km
Pálházi erdei vasút

A Miskolctól nem messze lévő Pálháza és Rostalló között közlekedő kisvasút a Zempléni hegyek csúcsi között zötyög a maga 20 km/órás sebességével. A környék csúcspontja a Páfrány tanösvény és a Kőkapu, ahol még csónakázó tavat is találhatsz. Ha szereted a madarakat, akkor jó helyen jársz. Izgalmas vadmadár-állomány él a környéken - köszönhetően az Északerdő Zrt. etető és odú kihelyezési programjának.

A Zemplén sűrűjében zakatolva ezen a kisvasúton még egy alagúton is átmegyünk majd útunk során. 1888 óta pöfög, Károlyi István gróf építtette a zempléni erdőkben kitermelt faanyag szállítására. Akik szeretik a mobilmentes kirándulásokat, itt igazán kihasználhatják ezt, ugyanis Pálházát elhagyva gyakorlatilag nem nagyon van térerő a Kemence-patak völgyében.

Nyitvatartás, árak és megközelítés: A szezon március közepén indul általában, és egészen októberig tart. Érdemes a menetrendet használnod tájékozódásra (sajnos nem túl felhasználó barát), amiből megtudod, hogy mikor közlekedik a kisvasút. Ahogy én értelmeztem, szezonban is csak hétvégén közlekedik, néhány kivétellel.

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 2 000 Ft
  • Gyerek és nyugdíjas jegy: 1 400 Ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Távolság Budapesttől: 270 km
  • Cím: Pálháza, Dózsa György út, 3994
  • Weboldal
Pálházi Erdei Vasút térkép - Budapest távolság
Pálházi Erdei Vasút térkép - Budapest távolság

Lillafüredi Állami Erdei Vasút

  • Útvonal: Miskolc – Papírgyár – Lillafüred – Garadna
  • Hossz: 14, 16 km
  • Időtartam: 2 x 60 perc
Lillafüredi erdei vasút, Miskolc mellett | Forrás: Miskolc és környéke és Lillafüred látnivalók

A Miskolc környéki kisvasútak legszebbike a lillafüredi útvonal, amely ráadásul kétféle pályán is halad. A Diósgyőri vártól indulva (a miskolci Dorottya utcából) eljuthattok a Palotaszállóhoz, a 140 féle állattal büszkélkedő Miskolci Állatkert és Kultúrparkhoz, az Ökoturisztikai központhoz (mely többek között az ország valamennyi kisvasútját bemutatja), vagy éppen a pisztrángtelephez, ahol megnézhetitek egy halgazdaság működését és persze megkóstolhatjátok a frissen sütött pisztrángot is.

A környék hemzseg a természeti szépségekben, a Csókási pihenő, a Szent István-barlang és a Molnár-szikla is kedvelt kiránduló célpontok. A legszuperebb ötlet, hogy a kisvasúthoz mesetérkép is készült!

A Lillafüredi Állami Erdei Vasút (LÁEV) szépen kanyargó útvonalát két alagút és egy Mélyvölgyi viadukt is színesíti, így a gyerekek egyik kedvence. Ez hazánk egyik legrégebbi és második leghosszabb vasútvonala. 14 km-en át szeli át a Bükköt és Diósgyőrt. Lillafüred a LÁEV egyik legforgalmasabb megállója. Ezen az állomáson több kiállítóterem is található, ahol megismerhetjük Magyarország összes kisvasútját és a LÁEV bő évszázados történetét. A kisvasút eredetileg a Diósgyőri szénbánya kiszolgálására jött létre, majd a Bükkben kitermelt faanyag szállítása lett a feladata.

Nyitvatartás, árak: A Lillafüredi kisvasút sem közlekedik télen. A szezon minden évben eltérhet, de kb. november 1-én van vége, és április elején nyit. Szezonban a vonatok minden nap járnak, ám hétvégén azok sűrűbben közlekednek. Általánosságban elmondható, hogy 9-10 óra között indul az első szerelvény, és 15 - 17 óra között az utolsó. Hétvégén kb. öt járattal kell számolnod, míg hétköznapokon csak háromra.

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 2 600 Ft
  • Gyerek és nyugdíjas jegy: 1 800 Ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Távolság Budapesttől: 190 km
  • Cím: Miskolc, Erdész utca 24. 3535
  • Weboldal
Lillafüred Erdei vasút térkép - Budapest távolság
Lillafüred Erdei vasút térkép - Budapest távolság

Gyöngyös Mátravasút

  • Útvonal 1: Gyöngyös - Felsőújvár - Nyúmály - Farkasmály - Pipishegy- Mátrafüred alsó - Mátrafüred
  • Útvonal 2: Gyöngyös  - Felsőújvár - Jánoska - Toppancshíd - Zemanek - Gyöngyössolymos - Cserkő - Lajosháza - Karoshíd - Szalajkaház
  • Menetidő: 25 perc / 50 perc
  • Hossz: 18 km
Mátravasút - Gyöngyös | Forrás: Mátra látnivalók

A Mátravasút az ország harmadik leghosszabb kisvasútja, két szakaszon - Gyöngyös és Mátrafüred, valamint Gyöngyös és Lajosháza - között közlekedik. Az elmúlt években a pályát és a végállomásokat is korszerűsítették a növekvő népszerűség miatt. Ha kirándulós kedvetekben vagytok, a mátrafüredi irányt ajánlom, ugyanis a 22 perces menetidőt követően a végállomástól több turistaútvonal is indul, amelyek a Kékestetőig visznek.

A másik irány (Lajosháza), Cserkő-tó irányába visz, de az igazán izgalmas, hogy a Bene-patak mentén halad, sőt egy ízben, egy 33 méter hosszú hídon át is kel rajta. Lajosházától a Galyatető és Mátraszentimre irányába kirándulhattok.

Nyitvatartás, árak: A Mátravasút március közepétől október végéig közlekedik minden nap. Nyáron valamivel hosszabban közlekednek a vonatok (8:30 - 17:30), de általánosságban elmondható, hogy az első vonat 09:30-kor indul, az utolsó pedig 16:00-kor.

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 2 000 ft
  • Gyerek jegy 16 éves korig: 1 500 Ft
  • Cím: Gyöngyös, Parádi út 17, 3232
  • Távolság Budapesttől: 80 km
  • Honlap
Gyöngyös Mátravasút térkép - Budapest távolság
Gyöngyös Mátravasút térkép - Budapest távolság
A környéken járva ne hagyd ki a Mátra legszebb látnivalóit sem!

Felsőtárkányi Erdei Vasút

  • Útvonal: Felsőtárkány - Szikla forrás - Egeresvölgy Varróház - Stimecz ház
  • Menetidő: 25 perc
  • Hossz: 5 km
Felsőtárkány, Eger mellett

A Bükk déli vidékén kanyargó vonattal kapcsolatban az a legizgalmasabb, hogy külön kérésre Mikulás- és Nyuszi-vonatot is szerveznek, ami még különlegesebbé teheti az amúgy is remek élményt. Pattanjatok fel erre a vasútra, ha kíváncsiak vagytok az Egres-völgyi Vadkertre (muflonokkal és dámszarvasokkal)!

A végállomásnál szalonnasütő, focipálya és egy kellemesen rövid (1,5 km-es) tanösvény vár benneteket. Ha pedig egy nagyobb kirándulást is terveztek, érdemes ellátogatni a Vöröskő-forráshoz, amely esős időt követően esernyőszerű természetes szökőkutat képez.

A kisvasút története 1915-ben kezdődött. Ekkor még lovak segítségével működött a nyomvonal, majd négy gőzös állt munkába és pár motormozdony. Lefelé görpályás üzemként működött a vasút, így a gravitációt kihasználva legurultak a szerelvények. A vasút Felsőtárkány főutcájára futott be, ami nagyon balesetveszélyes volt. Egyszer el is gázolt 3 tehenet a vonat, ami miatt a lakosok éjjel felszedték a síneket az utcát érintő szakaszon, így elkerülő részt kellett építeni. A személyszállítás csak 1954-ben indult.

Nyitvatartás, árak és megközelítés: A kisvasút Felsőtárkány és a Stimecz ház között március közepe és október 31 között közlekedik. Alapból a vonatok csak hétvégén és munkaszüneti napokon közlekednek. Főszezonban viszont (július 1 - aug 30) szerdán, csütörtökön és pénteken is járnak a szerelvények.

  • Felnőtt jegy (oda-vissza): 1 200 Ft
  • Gyerek jegy: 700 Ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Cím: Felsőtárkány Erdei Vasút, Felsőtárkány, 3324
  • Távolság Budapesttől: 140 km
  • Honlap
Felsőtárkány Kisvasút - Budapest távolság
Felsőtárkány Kisvasút - Budapest távolság 

Észak-Alföldi Régió

Az északi régióhoz összesen 5 kisvasút vonal tartozik. Ezek: Debrecen, Hortobágy.

Zsuzsi Erdei Vasút, Debrecen

  • Útvonal: Debrecen-fatelep - Csereerdő – Sámsoni út - Hármashegyalja
  • Hossz: 1,7 km
  • Időtartam: 40 perc
Debrecen városa - ha már erdei vasutazol, nézd meg Debrecen városát is

1870-es átadásával ez a legrégebbi kisvasút Magyarországon. A Debrecenből induló 40 perces útvonal Zsuzsiról, az évtizedekkel ezelőtt leselejtezett mozdonyról kapta a nevét - mondhatnánk, hogy ő volt Thomas, a gőzmozdony kishúga.

Ha nem vagytok gyakori látogatói az Alföldnek, akkor meglepő lehet, hogy ez bizony egy valódi erdős, hegyes-völgyes terület. Ha erre jártok, ne hagyjátok ki a Hármashegyalját, amely egy szuper kirándulóterep tanösvénnyel, faiskolával, illetve az Ördögárkot, amely egy ókori védmű rekonstruált változata - a gyerekek imádni fogják! Megállóhelyek: Ruyter utca, Hétvezér utca, Balla tanya, Fancsika, Csereerdő, Erdészlak, Martinka, Sámsoni út, Haláperdő, Hármashegyi-tó, Hármashegyalja végállomás.

Debrecen város vezetése még az 1900-as években azért döntött a kisvasút létrehozásáról, mert egyre nehezebbé vált a közeli erdőkből kitermelt faanyag szállítása. 1 gőzmozdony és 45 kocsi állt szolgálatba a kezdetekkor, ahol Zsuzsi volt a gőzmozdony. Az idők folyamán a vasutat hol bővítették, hol szűkítették. Az egyik mellékvonalán épült meg 1903-ban Magyarország első vasbeton hídja, a Szatmárnémetibe vezető vasútvonal felett. A Zsuzsi Vasút 2005 óta műemléki védettség alatt áll és a pályáját is szépen felújították.

Az erdei vasút május és október között üzemel, míg november 1 - április 31 között zárva van. A menetrend minden évben változhat, de általánosságban igaz, hogy hétfőnként a vonatok nem járnak. A Debreceni Fatelepről az első szerelvény 08:30-kor indul, az utolsó pedig általában 14:15-kor.

  • Május 1 - szeptember 30: minden nap, kivéve hétfő
  • Október 1 - október 31: csak hétvégén
  • November 1 - április 31: zárva
  • Jegyek: 2500 - 1200 Ft
  • Cím: Debrecen, Ruyter u. 1, 4034
  • Távolság Budapesttől: 230 km
  • Weboldal
A Debreceni Zsuzsi Kisvasút, Budapest távolság
A Debreceni Zsuzsi Kisvasút, Budapest távolság

Debrecen Nagyerdei Kisvasút

  • Útvonal: Debreceni Vidámpark és Állatkert
  • Hossz: 1,1 km
Debreceni Állatkert

A Debreceni Vidámpark és Állatkert részeként működő kisvasút a Nagyerdő fái között rója a köröket. Különlegessége, hogy az állatkert kifutóinak egy része és a vidámparki attrakciók is mind láthatóak a vasútról. Kifejezetten gyerekes program, amelyet mindenképpen kössetek össze egy állatparkozással, és persze a vidámparkkal, amely egyértelműen a legkisebbek számára készült.

A Debreceni kisvasútnak egy megállója van összesen - a végállomás. A fel és leszállás ugyanott történik, és a vonat útközben nem áll meg sehol. A két helyszínre összesen érdemes egy teljes napot rászánni, hiszen bőven fogtok találni szórakozási lehetőséget és néznivalókat. A szervezést pedig kezdjétek ezen az oldalon, ahol az Állatkert programjait találjátok - így biztosan nem fogtok lemaradni a legizgalmasabb etetésekről.

Habár sem az Állatkert, sem a vidámpark oldalán nincs fent a kisvasút nyitvatartása, jó tudnod, hogy az nem üzemel télen. Tavasztól őszig viszont minden nap kb félóránként jár.

  • Felnőtt és gyerek jegy: 600 Ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Cím: Debrecen, Ady Endre út 1, 4032
  • Távolság Budapesttől: 180 km
  • Weboldal
Debrecen - Budapest távolság
Debrecen - Budapest távolság 

Hortobágyi kisvasút

  • Útvonal: Hortobágy – Kondástó
  • Menetidő: 2 x 30 perc
  • Pályahossz: 5 km
Amikor a Hortobágyi Nemzeti Park őszi színekben pompázik...

A kisvasút a hortobágyi Öreg-tó halállományának szállítására épült, mára inkább már a tó körüli látványosság része. Az állatok rég megszokták a vasút jelenlétét, ezért lassú haladása miatt egészen közelről láthatjátok a Hortobágyi Nemzeti Park élővilágát. Ha erre jártok, a vasút mellett nézzetek körbe a parkban is, mert számtalan programmal kedveskednek a látogatóknak - és nem csak a nyári melegben.

Mondhatni, igazi horgász segédnek számított egykor a Hortobágyi kisvasút, amely a vonala mellett található halastavakat szolgálta ki nagyon sokáig. Hozta vitte a haleledelt és a kifogott halakat. A környék telis tele van védett vízimadarakal is és nem mellesleg maga a terület is a Hortobágyi Nemzeti Park része.

A kisvasút 2007 óta már nyugdíjba vonult és "csak" a személyszállítás lett a fő feladata. A természetkedvelőknek érdemes eljönni a Hortobágy-Halastóhoz, és akár gyalog, akár kerékpárral bejárni a területet. Sok sok madár, növény és ízeltlábú lesz majd útitársunk. A madárvilág nagyon gazdag, aki teheti, érkezzen távcsővel!

  • A jegyeket meg tudod venni online is előre - sőt van olyan program, amire meg kell venni azokat előre.
  • Felnőtt jegy: 1 600 Ft
  • Gyerek v diák jegy: 1 000 Ft
  • Nyugdíjas jegy: 1 000 Ft
  • Családi jegy (2 felnőtt, 2 gyerek): 3 400 Ft
  • Kerékpár jegy: 1 500 Ft

A kisvasút nyitvatartása változó. Általánosságban igaz, hogy a park október 1 - március közepe között zárva tart. A főszezon július és augusztus, amikor is a vasút hétfő kivételével minden nap közlekedik. Elő és utószezonban viszont csak hétvégén van nyitva! A vasút 2 óránként közlekedik szezonban 10, 12, 14 órakor, a nyári főszezonban 10, 12, 14, és 16 órakor.

  • Elő- és utószezon: március közepétől, április, május, június, szeptember, október (csak hétvégén közlekedik)
  • Főszezon: július, augusztus (hétfő kivételével minden nap megy)
  • Zárva: november, december, január, február, március közepéig
  • Cím: Hortobágy-halastavi kisvasút, Hortobágy, 4071
  • Távolság Budapesttől: 180 km
  • Weboldal

Hortobágyi Nemzeti Park - Programok Kisvasúttal: Hajnali daru les során tekinthetitek meg, ahogy ezek a fenséges madarak birtokba veszik a tájat. Kövessétek a vadludakat a Nemzeti Park területén szervezett túra keretében. És természetesen a legnagyobb attrakció a Tiszavirágzás (a kérészek rajzása a Felső-Tisza területén).

A Dél-Dunántúli Régió

A Dél Dunántúli régió 5 kisvasúttal várja a lelkes vonatozni vágyókat. Itt találod az ország egyik leghíresebb vonalát, a Gemenci Erdei vasutat is. De itt van a Pécsi, az Almamelléki, a Kaszói, és a Mesztegnyői kisvasút is.

Pécs - Mecseki kisvasút

Mecsek kisvasút és a Mecsek látnivalói | Fotók: Györkő Zsombor

A Mecseki Kisvasutat nevével ellentétben nem elsősorban a hegyi erdő megközelítésére alakították ki, hanem már első perctől kezdve a gyerekek kedvéért kötötték össze a helyi állatkertet és a vidámparkot. A két helyszín nagyon közel van egymáshoz, ezért úgy alakították ki az 570 méteres pályát, hogy az a lehető legizgalmasabb és kanyargósabb legyen.

A pécsi állatkert sztárjai manapság az alpakák, illetve az örök kedvenc mackók - már csak miattuk sem éri meg kihagyni. Sajnos a vidámpark azonban ma már nem üzemel, a helyszínt sokáig “szellemvárosként” tartották számon, mígnem néhány éve az önkormányzat megkezdte a megmaradt épületek bontását.

A Mecseki kisvasút 1962-ben épült,társadalmi munkának köszönhetően. Nagyjából egy időben készült el az akkoriban átadott állatkerttel és vidámparkkal. Dömörkapu állomáson, ami a Mecseki kisvasút egyik végállomása és központja is, megvehetjük a jegyeket, valamint üdítőt, vonatindító tárcsát és kisvasutas pólót is vásárolhatunk.

A pécsi kisvasút egész évben nyitva van, ám ez alól néhány ünnepnap kivétel lehet. A Mecseki kisvasút az egyik legolcsóbb az országban, mindössze 500 forintba kerül a menettéri jegy felnőtteknek.

  • Nyári főszezon  (május - augusztus vége): minden nap, 10:00 - 18:00
  • Szept - október: csak hétvégén, 10:00 - 17:00
  • Nov - dec: vasárnap, 10:00 - 16:00
  • Jan - márc közepe: vasárnap, 10:00 - 16:00
  • Márc közepe - április: vasárnap, 10:00 - 17:00
  • Cím: Pécs, Dömörkapui Road, 7600
  • Távolság Budapesttől: 2,5 óra / 240 km
  • Honlap
Mecseki Kisvasút, Pécs - Budapest távolság
Mecseki Kisvasút, Pécs - Budapest távolság
A Mecsekbe készülsz? Akkor ezt is olvasd el: Minden, ami Mecsek

Mesztegnyői Erdei Vasút

  • Útvonal: Mesztegnyő - Felsőkak - Mesztegnyő
  • Hossz: 9 km
Zselic Tájvédelmi körzet

A Marcalitól néhány perces kocsiútra, a Balatontól pedig 30 kilométerre található Mesztegnyőt Felsőkakkal egy csodaszép kisvasút vonala köti össze, amely a hamisítatlan Somogy-megyét tárja elénk. A terep ugyan sík, de erdős-mezős és apró tavakkal tűzdelt, így különösen a madárvilág kedvelőinek okoz örömet. E tájékon nagyon sok szép fotó készülhet, de emellett több izgalmas program lehetőséget is rejt.

Úgy látszik, hogy a legtöbb kisvasút létrejötte összefüggésben van általában a fakitermeléssel. Így sok más erdei vasúthoz hasonlóan a mesztegnyőit is a kitermelt faanyag szállítására hozták létre 1920 körül. Maga a terület Hunyadi Imre gróf birtokában állt, aki nagylelkűen megengedte, hogy a hálozatot megépítsék a birtokán.

A körzetben szerencsésen alacsony a fényszennyezés, kevés a nagy megvilágítású város, így jó helye van a Zselici Csillagparknak, amely nappali és éjszakai programokat is tart. Csillagséták, illetve a csillagvizsgáló megtekintése akár egy önálló túrát is megérnek.

  • Cím: Mesztegnyő, Árpád u., 8716
  • Távolság Budapesttől: 2 óra / 194 km
  • Honlap
Mesztegnyői Erdei vasút - Budapest távlság
Mesztegnyői Erdei vasút - Budapest távlság 

Kaszói Erdei Vasút

  • Útvonal: Szenta – Kaszó
  • Hossz: 8 km
Kaszó Lombkorona tanösvény | Forrás: Magyarország összes lombkorona tanösvénye

Kaszó elsősorban vadászterület és nem is véletlen, hiszen a vadállomány bőséges. Ha gyerekekkel együtt mennétek, akkor a Kaszói Erdei Vasút remek lehetőség, hogy közepes hosszúságú nyomvonalon bejárjátok a környéket, érintve többek között Baláta-tavat és a Nyílt vizet. Kaszón van az egyik legszebb lombkorona ösvény is.

Egy szép tavat körbejárni már tavasszal és ősszel is remek program. Ráadásul a természetvédelmi terület nem csupán kiránduló útvonalak kínál, de számtalan irányban tanösvények is vannak, ahol megismerkedhettek a tavak élővilágával.

A kisvasút érinti a Baláta-tó környékét, aminek nagy része zsombékos, nádassal fedett, kicsi látható vízfelülettel, de pont ezért nagyon változatos növény és állatvilág alakult itt ki. Az erdei vasutat 1952 és 1955 között építették 760 mm-es nyomtávval, a cél ismét a faanyag szállítása volt. A nyitás óta C-50-es dízelmozdonyok dolgoznak a vonalon.

A Kaszói Kisvasút főszezonon kívül csak szombatonként közlekedik, és sajnos ez is, mint a legtöbb erdei vasút októbertől áprilisig zárva tart.

  • Felnőtt jegy: 1 000 ft
  • Gyerek jegy: 500 ft
  • Nyugdíjas jegy: 500 ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Cím: Kisvasút, Kaszó, Kaszó puszta 1, 7564
  • Távolság Budapesttől: 2 óra / 240 km
  • Honlap
Kaszói Erdei Vasút - Budapest távolság
Kaszói Erdei Vasút - Budapest távolság 

Gemenci Erdei Vasút

  • Útvonal: Pörböly – Gemenc – Keselyűs – Bárányfok
  • Hossz: 30 km
Gemenci erdei vasút | Forrás: Gemenc látnivalók

Ha biciklis csapat vagytok, akkor azért, ha pedig egy kirándulást egy különleges kenuzással is összekötnétek, akkor pedig azért érdemes Gemencre ellátogatni. A programtól függetlenül ne hagyjátok ki az erdei vasutat, amelyre a helyiek egy 4 órás tanulmánykirándulást is felfűztek.

A Lassiban található Molnárka Tanösvényen vezetett túra során megtudhatjátok, milyen állatok találhatóak a területen, hogyan működik az ártéri erdőgazdálkodás (a Duna közelsége miatt ez aktuális), illetve mit is érdemes tudni a hajómalmokról.

  • Felnőtt jegy: 1 650 ft
  • Kedvezményes jegy: 1 300 ft
  • Cím: Gemenci Erdei Iskola, Pörböly, Bajai u. 100, 7142
  • Távolság Budapesttől: 2 óra / 185 km
  • Honlap
Gemenci Erdei Vasút - Budapest távolság
Gemenci Erdei Vasút - Budapest távolság 

Almamelléki Erdei Vasút (Zselici Csühögő)

  • Útvonal: Almamellék – Sasrét
  • Hossz: 8 km
Almamellék, és Almamelléki kisvasút

A csodálatos Dunántúli Régió utolsó kisvasútja az Almamelléki vonal. Érdekes, hogy miért nem ezt nevezték Mecseki Kisvasútnak, de ha már így adódott, nézzük, miért is érdemes ide ellátogatnotok. Aranyos, évszázados falvak, dimbes-dombos táj és a csodaszép Mecsekerdő fái között halad a 8 kilométeres vasútvonal.

És ha már itt vagytok, a Mecsekerdő bizony marasztaló helyszín: 9 tanösvény, külön kerékpáros és gyalogos túraútvonalak, sátorozási lehetőség és remek szálláshelyek is jellemzik a környéket. Ha valamit biztosan állíthatok, hogy a Mecsekerdő felkészült a gyermekes családokra, hiszen a legtöbb program kifejezetten a legkisebbeket célozza.

A Zselici Csühögő különlegessége, hogy 600 milliméteres nyomtávon közlekedik a kezdetektől, ami ritkának számít. Egykor még iskolásokat is szállított menetrendszerűen a Sasréti iskolába, mint egy iskola busz. Ma ez az iskola erdei iskolaként várja a látogatókat. Ne hagyjuk ki a gyerkőcökkel!

  • A kisvasút október végéig közlekedik hétvégén és ünnepnapokon. Almamellékről 10, 12 és 14 órakor indul, visszafele pedig 11, 13 és 16 órakor.
  • Felnőtt jegy: 1 400 ft
  • Gyerek jegy: 800 ft
  • 3 éves kor alatt: ingyenes
  • Cím: Almamellék, 7934
  • Távolság Budapesttől: 3 óra / 220 km
  • Honlap
Almamelléki kisvasút - Budapest távolság
Almamelléki kisvasút - Budapest távolság

Balatoni Régió

A Balaton körül mindössze egy vonalat találsz. Ez a Balatonfenyvesi Gazdasági vasút, ami ma már csak turisztikai célokat lát el.

Balatonfenyvesi Gazdasági vasút

  • Útvonal: Balatonfenyves – Központi főmajor – Somogyszentpál
  • Pályahossz: 13 km

A Balaton egyetlen, máig fennmaradt kisvasútja (ha a füredi városnéző kocsit nem számítjuk bele a képbe), azonban a korábbi úthálózatának java részét mára elveszítette. Kifejezetten a környék mezőgazdasági szállítmányozása miatt hozták létre, ám a jó minőségű úthálózat szükségtelenné tette, így csupán egy turisztikai pályát hagytak meg belőle.

A MÁV honlapján egyébként a vasúti kocsikért rajongók kuriózumként extra információkat találhatnak a vonalon futó vagonokról. Ha a Balaton déli partját látogatjátok, akkor csekkoljátok le Siófok-Zamárdi térségéről készült cikkünket, amiben számtalan látnivalót találtok majd.

Az ötvenes évek elején épült kisvasút valaha 50 kilométert is bejárt a hálózatán. Vonala ott terült el, ahol Fekete István Tüskevár és Téli berek című regénye játszódik. Kezdetekben itt is lóvontatta vagonok közlekedtek, majd hamarosan motormozdonyok érkeztek, ezt követően pedig jöttek a C50-es mozdonyok első néhány darabjai, amik aztán elhíresültek és benépesítették a balatoni hálózat vonalát.

Sajnos a nyitvatartásról nem találtunk információt a honlapon, de feltételezhetően télen ez a vasút sem közlekedik. Jegyeket 10 és 15 km-es szakaszokra tudsz venni. Ezeknek árai nagyjából 200 - 300 forint között mozognak.

  • Cím: Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút, Balatonfenyves, 8646
  • Távolság Budapesttől: 1,5 óra / 160 km  
  • Honlap
Balatonfenyves Kisvasút - Budapest távolság
Balatonfenyves Kisvasút - Budapest távolság

Nyugat-Dunántúli Régió

A Nyugat Dunántúli oldalon a Csömörédi és a Nagycenki kisvasútak száguldanak a maguk 25 km/órás sebességükkel. Nézzük, mit érdemes még tudni róluk.

Csömödéri Erdei Vasút

  • Útvonal: Lenti – Csömödér – Kistolmács
  • Hossz: 32 km

Lenti és Rédics közelségében, a szlovén határ közelében halad a Csömödéri Erdei Vasút. A helyszín a Zalaerdő, amely ugyan elsősorban fácánozós vadászterületként ismert, de egyre jobban odafigyelnek a klasszikus, túrázós turizmusra is. 32 kilométeres hosszával az ország leghosszabb személyszállításra kialakított kisvasút vonala a csömödéri, azonban nem csupán emiatt lehet izgalmas ide kirándulnotok. Néhány ok a sok közül:

  • vasúttörténeti kiállítás
  • Nyitnikék Erdészeti Erdei Iskola és az óvodásoknak és iskolásoknak szervezett vezetett programok, séták
  • Budafal arborétum
  • 230 lépcsőfokával, 48 méteres magasságával az impozáns Nagykanizsai-kilátó
  • gyerekeknek szóló tornapálya
  • Nyitvatartás, árak: Sajnos a honalpon sem a nyitvatartásról, sem az árakról nincs fent információ. Feltételezzük, hogy ez a vonal is zárva van télen...
  • Cím: Csömödér, Vasút u. 2, 8957
  • Távolság Budapesttől: 3 óra / 250 km
  • Telefonszám: +36 92 579 033
  • Honlap
Csömödéri Erdei Vasút
Csömödéri Erdei Vasút, Zalaerdő, - Budapest távolság

Nagycenki Múzeumvasút

  • Útvonal: Fertődoboz – Barátság – Kastély (Nagycenk)
  • Hossz: 3,6 km

A Széchényi Múzeumvasút néven is ismert 3,6 kilométeres pálya nagy népszerűségnek örvend, legtöbben pedig összekapcsolják a Nagycenki Kastélymúzeum megtekintésével. A kisvasútak közül egyedül ez a helyszín, amely kevésbé a gyerekek számára készült, mert bár a vasút nekik is izgalmas lesz, azt el tudom képzelni, hogy Széchényi István élete kevésbé fogja őket lázba hozni. A kisvasút különlegessége továbbá, hogy ki tudod próbálni a vonatvezetést is, ha elmúltál 16 éves.

Ha a Fertő tó környéken járunk, érdemes beiktatni a programunkba a Fertőboztól a Széchenyi-kastélyig közlekedő kisvasutat. Az itt szolgálatot teljesítő nosztalgia szerelvények garantáltan a család kedvencei lesznek! Nagyszabású felújítás volt ezen a vonalon 2019-ben: a vonal teljes szakaszán megszépültek a dolgok, az eredeti sineket megtartva kiépítették a vágányszabályozást. A fertőbozi és a nagycenki állomáson új peronokat készítettek, valamint a felújítás részeként az Ikva patakon átívelő acél hidat is új köntösbe öltöztették.

  • A vonatra tudsz venni menettérti jegyeket is.
  • Zárás: október közepén v végén
  • Nyitás: április elején
  • Felnőtt jegy: 1050 Ft
  • Gyerek jegy: 550 ft
  • Mozdonyvezetés: 5 000 ft / fő / alkalom
  • Cím: Nagycenk, Kastély, 9485
  • Távolság Budapesttől: 2,5 óra / 220 km
  • Honlap
Nagycenki Múzeumvasút Budapest távolság
Nagycenki Múzeumvasút Budapest távolság 

A kisvasút története

(Hivatalos név: keskenynyomközű vasút, keskenynyomtávú vasút)

  • A legtöbbek ma már azonosítják a kisvasutat a Gyermekvasúttal, ezért érdemes helyre tenni ezt a fogalmat. Kisvasútnak nevezzük azokat a vasútakat, ahol a nyomtáv keskenyebb, mint az országos hálózati standard (1435 mm). A kisvasútak esetében az akár ennek harmadáig is keskenyedő távolság a sínpár közötti területet jellemzi.
  • Ennek gyakorlati előnye, hogy a keskenység miatt szűkebb fordulókat tehet meg a vonat, így hegyi közlekedésre is alkalmasabb, de legalábbis jóval olcsóbb a kivitelezés.
  • A hangsúly tehát elsősorban az olcsóságon volt, mikor 1870-ben az első kisvasutat átadták. A Debrecen-környéki Zsuzsi vasúthoz hasonlóan több tucat helyszínen létesítettek hasonló eszközöket az országban, melyeket elsősorban faanyagok és egyéb áruk fuvarozására használtak.
  • Trianon után, mikor a legnagyobb erdőségeket és a legtöbb bányaterületet elcsatolták, sok kisvasút maradt kihasználatlanul, így ezeket fokozatosan alakították át személyszállításra.
Lényegében az erdei vasútak is kisvasútak, csak azok erdőben haladó változatuk.

  • A II. világháború után, köszönhetően a sok helyen megsemmisített úthálózatnak, a közel 1000 kilométer hosszan elterülő kisvasút-hálózat maradt az egyetlen személyszállítási lehetőség.
  • Mára alig harmada, összesen 380 km pálya maradt, amelynek nagy része turistalátványosság. A csendesebben üzemelő vonatoknak köszönhetően a sok helyen erdőben haladó pálya mellett állatokat láthatunk és a természet egy olyan oldalát figyelhetjük meg, amely autóból sosem és gyalog is csak nagy ritkán vehetünk szemügyre.
  • Induljunk hát együtt neki egy országos kisvasút felfedező túrának, amely során bemutatom az összes helyszínt, ahová érdemes gyerekekkel ellátogatnotok.
A leghosszabb a 109 km-es Csömödéri Állami Erdei Vasút, a legrövidebb a Pécsi Gyermekvasút, ami csupán 557 méter hosszú.

Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon is, vagy oszd meg másokkal -messengeren, vagy épp emailben keresztül. Köszönjük! Jó utat és jó pihenést kívánunk! Trekhunt csapat ❤️

➡️ ➡️ Facebook link ?